Urząd Gminy Nowe Ostrowy

Dozynki2016 23thumbsSierpień to miesiąc, w którym jednym z najważniejszych wydarzeń jest Święto plonów, będące ukłonem w stronę wszystkich rolników oraz okazją do podziękowania za ich ciężką pracę. W niedzielę 21 sierpnia b.r. w gminie Nowe Ostrowy odbyły się Dożynki Gminne. Święto plonów z dużą starannością zostało przygotowane przez Urząd Gminy Nowe Ostrowy, Świetlicę Środowiskową oraz sołectwa Grodno, Imielinek i Rdutów. Uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele p.w. Matki Bożej Częstochowskiej. Dziękczynienie za zebrane plony, radość z owoców ciężkiej pracy, szacunek dla tradycji i chleba tworzą istotę tej wiekowej uroczystości. Z kościoła, w barwnym korowodzie, na boisko przy Świetlicy Środowiskowej przyniesiony został chleb oraz przepiękne wieńce dożynkowe, symbole ogromnego trudu i poświęcenia rolników. Niestety, korowód kroczył w strugach deszczu, ale wszyscy uczestnicy znieśli to bardzo dzielnie, ponieważ wiemy doskonale, jak potrzebny był to deszcz.

Starostowie Dożynek – Dorota Kawka i Daniel Lenartowicz przekazali tradycyjny bochen chleba Wójtowi gminy Nowe Ostrowy – Zdzisławowi Kostrzewie oraz Przewodniczącemu Rady Gminy – Jackowi Olesińskiemu. Włodarze naszej gminy obiecali dzielić sprawiedliwie chleb, wypieczony z tegorocznej mąki.

– Chleb, którym dziś możemy się dzielić, to efekt ciężkiej pracy wszystkich rolników, mówił Wójt - Zdzisław Kostrzewa w okolicznościowym przemówieniu, w którym podziękował przede wszystkim rolnikom za ich całoroczny trud pracy na roli.
Po części obrzędowej przyszedł czas na zabawę, do której coroczne Święto plonów jest doskonałą okazją. A atrakcji nie brakowało. Na scenie zaprezentowali się mieszkańcy sołectw Grodno, Imielinek i Rdutów w dowcipnych przyśpiewkach ludowych. Tradycja wykonywania przyśpiewek jest kultywowana w naszej gminie od kilku już lat i trzeba przyznać, że jest to doskonała okazja do „wyśpiewania” bolączek i problemów, nurtujących poszczególne sołectwa oraz całą gminę. Po przyśpiewkach przyszedł czas na występy zespołów, które zostały zaproszone, aby uświetnić tegoroczne Dożynki. Na scenie zaprezentowała się Kapela Krośniewiacy, zespół „Oktawa”, kapela Ozorkowianie oraz zespół cygański „Tabor”. Mimo niesprzyjającej pogody nie brakowało widzów, podziwiających występy. Z pewnością pomogły w tym namioty, które zostały rozłożone nad widownią. Dużym zainteresowaniem cieszyło się, jak zwykle, stoisko sołeckie, które „pięknie ustrojone, zapraszało na ciasto i wyroby wiejskie. Do popicia także coś się u nas znajdzie, do tego ogórek i chleba po pajdzie”, jak brzmiały słowa jednej z przyśpiewek. Nie sposób było nie skorzystać z takiego zaproszenia. Jak zwykle doskonałą grochówkę dla uczestników Dożynek przygotowały pracownice stołówki szkolnej ze S.P. w Ostrowach.
W godzinach wieczornych do zabawy tanecznej przygrywał zespół „Sobota”, który bawił publiczność do północy.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim sołectwom za piękne wieńce dożynkowe, sponsorom za wspieranie naszej lokalnej kultury i tradycji (lista sponsorów znajduje się poniżej). Szczególne podziękowania kierujemy do mieszkańców sołectw Grodno, Imielinek i Rdutów za pomoc i zaangażowanie w organizację tegorocznego Święta plonów oraz do wszystkich, którzy przyczynili się do tego pięknego świętowania.
W imieniu organizatorów

mgr Renata Pastusiak
kierownik Świetlicy Środowiskowej
w Ostrowach Cukrowni

Sponsorami tegorycznych dożynek byli:

 • Miksztal WINDFARM Sp.z o . z siedzibą w Warszawie
 • Barter COAL Sp.z o.o.
 • Zakład Usług Komunalnych w Krośniewicach
 • "Hydrobud" Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Pana Pawła Złotowskiego w Leszczynku
 • Dyrekcja Inwestycji w Kutnie
 • Przedsiębiorstwo Eksploatacji Kruszywa "KRUSZPOL" z Grodna
 • Sklep spożywczo - przemysłowy Wiesław Sopański
 • Przedsiębiiorstwo Robót Drogowych w Kutniea
 • Stacja Paliw Bzówki
 • Bank Spółdzielczy w Krośniewicach
 • NOVABUD - Magdalena Seklecka
 • Pan Krzysztof Zdziarski
 • Spółka Wodna "Ostrowianka"
 • Kwiaciarnia Ostrowy Pani Krystna Frątczak