--> Strona interesanta
Urząd Gminy Nowe Ostrowy

Od 1 lipca wszedł w życie obowiązek złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, który ma na celu zebranie wszystkich danych dotyczących źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Celem stworzenia centralnej bazy jest poprawa jakości powietrza – likwidacja głównej przyczyny zanieczyszczeń – emisji substancji powodujących smog. Deklarację składa właściciel/zarządca budynku lub lokalu, który jest zasilany przez źródło ciepła lub spalania paliw do 1 MW, np. piec, miejska sieć ciepłownicza, pompa ciepła itd.
Sposób złożenia deklaracji:

  • Elektronicznie, wypełniając formularz na stronie zone.gunb.gov.pl, naciśnij na stronie głównej-> złóż deklarację-> wypełnij ją i wyślij. Deklarację wypełnia się przez profil zaufany lub e-dowód.
  • W formie papierowej wypełniając deklaracje, które dostępne są w Urzędzie Gminy Nowe Ostrowy w pokoju nr 15, oraz pobierając ze strony internetowej (załączniki znajdują się poniżej)

Wypełniony dokument można wysłać listem lub złożyć w sekretariacie Urzędu Gminy Nowe Ostrowy. Deklarację składamy w terminie:

  • Deklarację, która dotyczy źródła ciepła i spalania paliw, które zostało uruchomione przed 1 lipca należy złożyć w terminie 12 miesięcy (czyli najpóźniej do 30.06.2022 r.).
  • Dla nowego źródła ciepła, które zostało uruchomione po 1 lipca, deklarację należy złożyć w terminie 14 dni.

Złożenie deklaracji jest obowiązkowe! Każdy właściciel lub zarządca budynku musi złożyć deklarację z informacją o zainstalowanym źródle ciepła i spalania paliw. Więcej informacji można uzyskać na stronie GUNB: www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow-faq
Załączniki:

ceeb

Podmioty zbierające zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny pochodzący z gospodarstw domowych na terenie Gminy Nowe Ostrowy to:

  • Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „Saniko” Sp. z o.o., ul. Komunalna 4, 87-800 Włocławek

Na terenie Gminy Nowe Ostrowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny jest zbierany w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Podmioty odbierające odpady komunalne z terenu Gminy Nowe Ostrowy to:

  • Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „Saniko” Sp. z o.o., ul. Komunalna 4, 87-800 Włocławek
  • Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o., ul. Paderewskiego 3, 99-340 Krośniewice
  • Tonsmeier Centrum Sp. z o.o., ul. Łąkoszyńska 127, 99-300 Kutno

Miejscem zagospodarowania zmieszanych odpadów komunalnych, bioodpadów stanowiących odpady komunalne oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania jest:
- Regionalny Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych , Machnacz 41A, 87-800 Włocławek
- Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Krzyżanówku, gm. Krzyżanów

Odpady zmieszane lub pozostałości z sortowania należy zbierać w pojemnikach. Właściciel nieruchomości ma obowiązek wyposażyć nieruchomość w odpowiednią wielkość pojemników, aby nie dochodziło do ich przepełniania oraz utrzymywać je w odpowiednim stanie sanitarnym i technicznym.
Do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w zabudowie jednorodzinnej będą wykorzystywane worki, a w zabudowie wielorodzinnej worki lub pojemniki, które do każdej nieruchomości dostarczy firma odbierająca odpady. Istnieje również możliwość nabycia worków w siedzibie urzędu gminy (pokój nr 6). W zależności od rodzaju odpadu pojemniki i worki będą oznaczone w następujący sposób:

  • papier – kolor niebieski z napisem „Papier”
  • szkło – kolor zielony z napisem „Szkło”
  • metale i tworzywa sztuczne – kolor żółty z napisem „Metale i tworzywa sztuczne”
  • odpady ulegające biodegradacji – kolor brązowy z napisem „Bio”

Odpady ulegające biodegradacji należy kompostować w przydomowych kompostownikach. Tylko w przypadku braku takiego kompostownika odpady te należy przekazywać firmie odbierającej odpady

tworzywa sztuczne

 szklo

 papier

bio

 pozostalosci

 

Zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2016r., poz. 250 z późn. zm.) właściciele nieruchomości, którzy pozbywają się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych są zobowiązani do zawarcia umowy z przedsiębiorcą posiadającym zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych oraz posiadać dowody uiszczania opłat za te usługi.
Informujemy, że zgodnie z Uchwałą nr VII/41/15 Rady Gminy Nowe Ostrowy z dnia 25 lutego 2015r. w sprawie przyjęcia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Nowe Ostrowy (Dz. Urz. Woj. Łódzkiego z 2015r., poz.1380) właściciele nieruchomości obowiązani są do pozbywania się nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości w sposób systematyczny, nie dopuszczając do przepełnienia się urządzeń do gromadzenia nieczystości ciekłych gwarantując zachowanie czystości i porządku na nieruchomości, jednak nie rzadziej niż raz na kwartał. Natomiast w przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków dopuszcza się pozbywanie nieczystości ciekłych nie rzadziej niż raz w roku.

Podmioty mające zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych
Na terenie Gminy Nowe Ostrowy zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych posiadają następujące podmioty:

  1. MARPOL Mariusz Lewandowski, Ostrowy 47, 99-350 Ostrowy,
  2. Tonsmeier Centrum Sp. z o.o., ul. Łąkoszyńska 127, 99-300 Kutno,
  3. Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Krośniewicach, ul. Paderewskiego 3, 99-340 Krośniewice.

Procedura uzyskania zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Nowe Ostrowy